Tlačové správy SAAKP

HORECA magazín marec – apríl 2023
Informujeme verejnosť o tom, ako sa nám darí, aké sú naše problémy a riešenia, ktoré by nám mohli pomôcť.

Vyspovedali Gabriela Somogyiho
Prezidenta Gabriela Somogyiho vyspovedali cez prestávku nášho Valného zhromaždenia SAAKP vo Vodnom Parku Bešeňová médiá. Vonku, aby mali k reportážam aj kvalitné prostredie.
SAAKP: Pomôže nám cielená pomoc – poukazy pre domácich a granty na technológie
Akvaparky, kúpaliská i plavárne nechcú stratiť domácich klientov Tlačová správa, 01. 3. 2023 Akvaparky, kúpaliská a plavárne na Slovensku ročne navštívilo okolo 6 miliónov návštevníkov. Taký bol stav pred dvomi rokmi, teraz je situácia iná. V tomto roku ich čakajú...
Situácia v akvaparkoch
Naši predstavitelia hovorili už v januári o situácii v akvaparkoch, najmä v zimných strediskách.

Vážime si stálych návštevníkov
Rozhovor s prezidentom Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární - Gabrielom Somogyim. Ak nechceme, aby Slovensko úplne zaostalo za susednými krajinami, potrebujeme rozvoj. O dôležitých faktoroch v cestovnom ruchu hovorí prezident Slovenskej...
Slnkom zaliate prevádzky zakrýva tma
v Dunajskej Strede, dňa 22.9.2022 Po dvoch rokoch prevádzky akvaparkov, kúpalísk a plavární výrazne ovplyvnených pandémiou Covid-19 sa nás mnohí pýtajú ako dopadlo leto 2022 a či sa nám vôbec podarilo dobehnúť straty z predošlých období? Počasie počas leta bolo suché...
Otvorený list,
ktorý sme adresovali predsedovi vlády SR
Odkaz na doteraz uverejnené články a reportáže:
— — —
Tlačová správa SAAKP
Vláda s nami vyfarbila – déja vu pod rúškom očkovacej lotérie
v Dunajskej Strede, dňa 1.11.2021
Od 1.11.2021 máme na Slovensku už 24 čiernych okresov, 39 okresov sa nachádza v bordovej farbe, 8 v červenej farbe a 8 v oranžovej farbe. Značná časť akvaparkov, kúpalísk, plavární ale aj wellness zariadení má tým pádom „vymaľované“ a zažíva déja vu v podobe poklesu tržieb na nulu….
Turisticky atraktívne regióny založené na športovo rekreačných strediskách a účinkoch termálnych prameňov podporujúcich regeneráciu sa opäť menia na mestá duchov.
„Aktuálne viac než 50% prevádzok rekreačného kúpeľníctva balansuje na hrane ekonomickej rentability s výrazným obmedzením kapacity na 25% a počet prevádzok, ktoré od 1.11 uzatvoria svoje prevádzky, narastá“ informuje Ing. Gabriel Somogyi- prezident SAAKP
„Od Pondelka sa k uzatvoreným prevádzkam ako Thermal park Zemplínska Šírava, Aquaruthenia Svidník, pridávajú Aquacity Poprad a Vodný park Bešeňová, ktoré vzhľadom na nastavenia podmienok COVID automatu nemajú inú možnosť. Vzhľadom na kapacitné obmedzenia a ekonomickú nerentabilitu zatvára svoje brány aj Podhájska“ dodáva Peter Kolenčík- 1.viceprezident asociácie.
Vláda už počas leta avizovala, že je pripravená na tretiu vlnu pandémie, no napriek opakovaným pripomienkam z viacerých odvetví cestovného ruchu nedošlo k úprave COVID automatu, ktorý by poskytoval určité výhody pre plne očkované osoby v čiernych okresoch.
„Opäť sa dostávame do situácie, že očkované osoby z čiernych okresov vyhľadávajú wellness turistiku a neraz cestujú za termálnymi prameňmi či rekreáciou predovšetkým do Maďarska, Poľska alebo Čiech, kde majú pre očkovaných nastavené výrazne lepšie podmienky. Akvaparky, kúpaliská, hotely, wellness, fitness centrá na Strednom a Východnom Slovensku vzhľadom na podmienky automatu zatvárajú svoje prevádzky napriek tomu, že dôsledne plnili a plnia epidemiologické opatrenia a umožňovali vstup v zmysle COVID automatu plne očkovaným osobám, respektíve osobám v režime OTP. Vidíme ako narastajú ceny energií, stavebných materiálov, pohonných hmôt, potravín, služieb a všetkých vstupných komodít, čo sa prenáša do prevádzkových nákladov. Nevieme v akej fáze a či vôbec vstúpime do zimnej sezóny a klienti sa nás pýtajú, prečo zatvárame svoje prevádzky a berieme im možnosť zdravého pohybu a budovania imunity, keď vláda sľubovala, že očkovanie je výhra, zodpovednosť, riešenie…
Namiesto posledných žrebovaní očkovacej lotérie, ktorá zjavne neprináša požadovaný efekt keďže čiernych okresov pribúda, by sme si v médiách radšej pozreli prezentáciu schém pomoci na obdobie November- December, prípadne, aké schémy sú v prípade pretrvávania nepriaznivej situácie plánované od Januára 2022.
Nechceme zatvárať prevádzky a bezradne čakať na pomoc od štátu, naopak, chceme poskytovať svoje služby a veríme, že našu frustráciu zdieľa minimálne 2,5 milióna očkovaných Slovákov, ktorí sa cítia byť podvedení prístupom vlády“ zhodujú sa členovia prezídia SAAKP
— — —
Tlačová správa SAAKP
Nebojte sa, dobre bude – príbeh pre tisíc a šesť ľudí
v Dunajskej Strede, dňa 27. 4. 2021
Slovenská Asociácia Akvaparkov, Kúpalísk a Plavární (SAAKP) reaguje na pilotný projekt Úradu verejného zdravotníctva zameraný na bezpečné prevádzkovanie športových hromadných podujatí.
„SAAKP víta pilotný projekt ÚVZ, ktorý umožní za prísnych epidemiologických podmienok návrat fanúšikov vybraných profesionálnych súťaží na tribúny.“- informuje Mgr. Gabriel Somogyi, prezident SAAKP. Z vyhlášky ÚVZ č. 196 vydanej 26.4 vyplýva, že počet divákov nesmie prekročiť 25% celkovej kapacity na sedenie, maximálne je možné do hál a štadiónov umožniť vstup 2 000 fanúšikom v exteriéri a 1 000 v interiéry. Cieľom je overiť si v praxi efektivitu nastavených podmienok a použitia rôznych druhov testov vo vzťahu k riziku šírenia COVID-19 na hromadných podujatiach.
Obdobný projekt sa uskutočnil v Marci 2021 v Barcelone na vzorke 5 000 osôb počas koncertu kapely Love of Lesbians. Koncert sa konal vo viacúčelovej športovej hale a predbežné výsledky nepreukázali šírenie COVID-19 počas koncertu. „Nič nenasvedčuje tomu, že by počas akcie došlo k prenosu koronavírusu“- uviedol epidemiológ Josep Maria Llibre.
„Je možné uvoľniť obmedzenia a to vrátane kultúrnych podujatí, ktorých organizovanie je potrebné obnoviť“- uviedol zástupca starostu Barcelony Jaume Collboni.
„Okrem športových podujatí by sme sa mali zamerať aj na ostatné sféry kultúrneho a spoločenského života a otvoriť tak tému likvidačných podmienok pre rekreačné kúpeľníctvo.“ – dopĺňa Peter Kolenčík, 1. viceprezident SAAKP.
Na Slovensku počet osôb zaočkovaných vakcínou presiahol 1 milión, počet neaktívnych prípadov, respektíve osôb ktoré COVID-19 prekonali atakuje hranicu 650 000 osôb. „Postupne prichádza k uvoľňovaniu epidemiologických opatrení pre jednotlivé odvetvia a prevádzky, čo samozrejme oceňujeme. Okrem otvorenia obchodov a služieb sme sa 19.4.2021 dočkali aj otvorenia bazénov … pre maximálne 6 osôb! Pre väčšinu prevádzok rekreačného kúpeľníctva ekonomický nezmysel, zároveň však holá realita.“ – uvádza Ľudovít Lebó, 2. viceprezident SAAKP.
„Musíme konštatovať, že Vláda vonkoncom neplní slogan očkovacej kampane „Vakcína je sloboda“ a naďalej neumožňuje očkovaným a osobám, ktoré COVID-19 prekonali plnohodnotný prístup k službám a regenerácii. Odborníci čoraz viac upozorňujú na dopady pandémie na psychické a fyzické zdravie populácie. Faktom je, žeplávanie a pobyt v termálnej vode má mnoho výhod pre fyzické a duševné zdravie. Nastavme korektné podmienky pre všetky prevádzky a podujatia a nepíšme tak príbehy pre tisíc a šesť ľudí.“– zhodujú sa členovia prezídia SAAKP.
Zahraničné štúdie poukazujú, že riziko nákazy pri pobyte v bazéne je veľmi nízke a nebolo preukázané, že by sa SARS-Cov-2, vírus ktorí spôsobuje COVID-19 mohol šíriť prostredníctvom bazénových vôd. Štúdia Anglických virológov z Imperial College London uvádza, že riziko prenosu počas plávania je veľmi nízke. Dokonca dospeli k názoru, že voda v bazéne môže za správnych podmienok „deaktivovať“ vírus COVID-19 a to iba za 30 sekúnd. – Informovala o tom spoločnosť Swim England na svojom portáli, ktorá na danom výskume úzko spolupracovala s detským plaveckým podnikom Water Babies a Royal Life Saving Society UK. Štúdiu zameranú na vodu v bazéne uskutočnili poprední virológovia a odborníci, ktorí sa zaoberajú respiračnými vírusmi. Ich úlohou bolo zistiť, aké účinky má voda v bazéne na SARS-CoV-2 pri rôznych hodnotách chlóru v bazéne a PH. Výskum preukázal, že v chlórovanej vode sa znížila infekčnosť vírusu o viac ako 1 000-krát v priebehu 30 sekúnd – informoval o tom národný riadiaci orgán pre plávanie v Británii Swim England. Profesorka Wendy Barclay z Imperial College uviedla, že sa tieto experimenty uskutočnili vo vysoko výkonných laboratóriách v Londýne: „Zmiešaním vírusu s vodou z bazéna, ktorú nám dodal tím Water Babies, sme zistili, že vírus neprežíva vo vode z bazéna.“
Dodáva, že riziko nakaziť sa vírusom, ktorý by sa mohol dostať do bazéna od infikovanej osoby, je zanedbateľné. „Bazény môžu byť bezpečným prostredím, ak sa prijmú vhodné opatrenia.“
*Zistenia ešte neboli publikované v odbornom časopise.
Vzhľadom na uzatvorenie akvaparkov, kúpalísk a plavární od 15.10.2020 nie je možné tvrdiť, že tieto prevádzky mali vplyv na šírenie vírusu v období December 2020 až Apríl 2021. „Upozorňujeme, že je nevhodné, aby sme individuálnu rekreáciu, medzi ktorú určite návšteva kúpaliska, akvaparku či hotelového rezortu patrí, škatuľkovali ako hromadné podujatie. Považujeme za absurdné, že keď uzatvorené vlaky a autobusy môžu byť plné až preplnené, prevádzky rekreačného kúpeľníctva s mnohohektárovými rozlohami a s desiatkami zamestnancov majú fungovať pre čarovných 6 návštevníkov. SAAKP už pred vlaňajšou letnou sezónou vypracovala súbor opatrení, dodržaním ktorých zariadenia rekreačného kúpeľníctva dokážu fungovať bezpečne. ÚVZ ponúkame pomocnú ruku pri navrhovaní projektu naštartovania rekreačnej sezóny.“ – dodáva Somogyi.
Tlačová správa zahŕňa informácie použité v článku:
Viac info o bezpečnej prevádzke zariadení rekreačného kúpeľníctva:
Viac info k výsledkom pokusného koncertu v Barcelone:
Pomôže Vláda topiacim sa prevádzkam rekreačného kúpeľníctva?
— — —
Tlačová správa SAAKP
Navýšenie pomoci pre gastro a cestovný ruch je správny krok,
musia však nasledovať ďalšie.
v Dunajskej Strede, dňa 7.4.2021
Slovenská Asociácia Akvaparkov, Kúpalísk a Plavární(SAAKP) víta rozhodnutie vlády SR navýšiť objem pomoci pre cestovný ruch o 120 miliónov EUR. Okrem samotnej finančnej pomoci a jej administrácie však ostáva ešte stále veľa ďalších nezodpovedaných otázok, ktorých riešenie je pre rekreačné kúpeľníctvo životne dôležité.
SAAKP privítala rozhodnutie vlády SR o navýšení objemu finančných prostriedkov pre najviac zasiahnuté sektory. Ďalšia etapa schémy minimálnej pomoci tak rozšíri obdobie za ktoré budú môcť podnikatelia žiadať podporu na 12 mesiacov, teda od 1.4.2020 do 31.3.2021. „Toto rozhodnutie považujeme za správny a ústretový krok v snahe o záchranu kolabujúceho segmentu. Realitou však zostáva, že prevádzky akvaparkov zostávajú naďalej zatvorené a bez vyhliadok na možný termín znovuotvorenia“ – hodnotí situáciu prezident SAAKP Mgr. Gabriel Somogyi.
Zimná sezóna vypadla úplne, Veľká noc bola bez vody a prevádzky rekreačného kúpeľníctva počas druhej vlny pandémie zívajú už skoro 6 mesiacov prázdnotou. Dlhotrvajúca vládna kríza spôsobila oddialenie viacerých dôležitých rozhodnutí čo spôsobilo, že subjekty cestovného ruchu nemohli požiadať ani už o skôr odsúhlasené kompenzácie od Novembra 2020. „Táto skutočnosť dostáva kľúčových hráčov rekreačného kúpeľníctva pod obrovský finančný tlak. Dôležitá je totiž nie len výška pomoci, ale aj správne načasovanie jej vyplatenia“- konštatuje Ludovít Lebó, 2. viceprezident SAAKP.
Podľa SAAKP dlhodobým riešením nie je kompenzácia zlomku ušlých tržieb, ale čím skoršie otvorenie prevádzok. Momentálne nastavenie Covid Automatu je alibistické, pre akvaparky obmedzujúce, a stále neberie ohľad na veľkosť a vybavenosť jednotlivých zariadení. „Nedoriešený je časový harmonogram a taktiež podmienky fungovania po znovuotvorení, pričom Asociácii stále chýba možnosť aktívnej účasti na tvorbe a pripomienkovaní týchto podmienok“- dodáva Somogyi.
Zariadenia rekreačného kúpeľníctva sú pripravené zabezpečiť vhodné podmienky aj pre regeneráciu a rekondíciu samoplatcov – pacientov, ktorí Covid-19 prekonali, alebo pre už zaočkovaných klientov. „Prevádzkujeme zariadenia slúžiace na regeneráciu a rekondíciu, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, športové zariadenia… Už názvy našich živností prezrádzajú, že máme potenciál a vieme prispieť k regenerácii osôb ktoré ochorenie už prekonali. Klientom dokážeme poskytnúť zdravý pohyb v podobe plávania, doplnkové procedúry a masáže a samozrejme relax a regeneráciu organizmu v termálnych bazénoch. Je naším poslaním prispieť k budovaniu imunity ktorá je nesmierne dôležitá pre boj s pandémiou“- približuje možné riešenia Peter Kolenčík, 1.viceprezident SAAKP
Je nesmierne dôležité, aby sme sa pozerali dopredu a nehľadali odpoveď na otázku či ÁNO alebo NIE, ale skôr na otázku AKO?– zhodujú sa členovia prezídia SAAKP
Archívne zábery z rokovania prezídia SAAKP
— — —
Archív aktualít
Tlačová správa SAAKP
k protiepidemiologickým opatreniam
platným od 15.10 a schémam štátnej pomoci
v Dunajskej Strede, dňa 16.10.2020
Protiepidemiologické opatrenia platné od 15.10.2020 opäť uzatvorili brány popredných ťahúňov cestovného ruchu, medzi ktoré akvaparky a kúpaliská nesporne patria. Termálna voda s blahodárnym účinkom na organizmus, plávanie, saunovanie, relax – to sú činnosti ktoré výrazne podporujú budovanie imunity a obranyschopnosti organizmu a opäť dostali „ČERVENÚ“.
„S dôsledkami opatrení bojujeme s rešpektom už od marca, kedy boli v prvej vlne naše prevádzky úplne uzavreté, a zostali zo dňa na deň s nulovým príjmom. Reakcia vládnych činiteľov v tomto období a následná podpora cestovného ruchu neboli dostatočné, čo bolo citeľné nie len na prepade tržieb a návštevnosti počas obdobia Jún až September, ale predovšetkým na všadeprítomných obavách návštevníkov“ informuje Ľudovít Lebó, druhý viceprezident SAAKP.
Obmedzenia v počte návštevníkov a zvýšené protiepidemiologické opatrenia sme do prevádzok rekreačného kúpeľníctva bezodkladne a s pokorou zakomponovali a následne dôsledne dodržiavali. Nečakali sme, že sa situácia pred jesennými prázdninami takto dramaticky zmení.
„Zatvorenie akvaparkov, kúpalísk, plavární a wellness bez jasného dátumu možného otvorenia je vlastne likvidácia jedného významného segmentu cestovného ruchu. Zatvoriť akvaparky neznamená len odstaviť bazény, zhasnúť svetlá, uzamknúť areál a pracovníkov poslať domov. Jedná sa o živí komplex, o ktorý je potrebné sa neustále starať. Bohužiaľ aj po uzatvorení a s nulovými tržbami nám zostávajú náklady na energie, bazénovú chémiu, vodu, splátky úverov, atď. Prichádzame o začiatok saunovej sezóny, jesenné prázdniny, sviatky a pýtame sa kompetentných ako budú vyzerať vianoce, zimná sezóna a silvestrovské pobyty spojené s lyžovačkou a pobytom v akvaparkoch?“ dodáva a kladie otázku Peter Kolenčík, prvý viceprezident SAAKP.
Vláda po predstavení nových opatrení, medzi ktoré spadá aj opätovné uzatvorenie akvaparkov, kúpalísk, plavární a wellness, a po množiacich sa protestoch zástupcov cestovného ruchu, športu a kultúry predstavila 14.10.2020 schému prvej pomoci+.
„Určite kladne hodnotíme úpravu príspevkov na udržanie zamestnanosti a prvej pomoci pre zamestnávateľov, firmy a SZČO. Zároveň si veľmi ceníme, že po siedmich mesiacoch prichádza vláda so schémou pomoci pre domáci cestovný ruch, avšak príspevok vo výške 4 až 10% pri poklese tržieb o 40% až 100% považujeme za nepostačujúci, resp. skôr za gesto ako reálnu pomoc. Opatrenia nám výrazne obmedzili prevádzku, kapacitu a zároveň zvýšili náklady na personál, bazénovú chémiu a dezinfekčné prípravky. A to už nehovoríme o nejasných pravidlách a zmenách, ktoré vyvolávali strach a neistotu aj u návštevníkov. Požadujeme príspevok vo výške minimálne 30% v prípade, že bol pokles tržieb viac ako 80%. Je potrebné vziať do úvahy fakt, že na základe nariadenia UVZSR sme boli úplne uzavretí od 13.3 do 3.6 (oficiálne) a opäť od 15.10 na bližšie nešpecifikované obdobie. Poznamenávame, že finančná pomoc pre cestovný ruch je v porovnaní s okolitými štátmi výrazne nižšia. Akvaparky v Maďarsku žiadajú kompenzáciu až vo výške 50% výpadku tržieb, celkom v objeme viac ako 100 miliónov EUR!“ hodnotí predstavené schémy prvej pomoci pre cestovný ruch Gabriel Somogyi, prezident SAAKP.
Je potrebné si uvedomiť, že prvá pomoc je dočasná a určite nebude postačovať na záchranu a reštart Slovenského cestovného ruchu.
„Cestovný ruch potrebuje okrem záchranného kolesa vytiahnuť z vody na breh a celkovú resuscitáciu, ktorá obnoví všetky životne dôležité funkcie a nakopne metabolizmus“ dodávajú zvyšní členovia prezídia SAAKP Vladimír Moravčík a Peter Gurčík.
Požiadavky SAAKP sme adresovali kompetentným prostredníctvom iniciatívy „Zachráňme kúpaliská!“:
1. Zníženie DPH na 10% na všetky služby cestovného ruchu vrátane gastra po vzore okolitých krajín;
2. Zavedenie poukazov na návštevu turistických a športových zariadení (akými sú akvaparky, kúpaliská, wellness zariadenia, lyžiarske strediská, masáže, fitness centrá atď…);
3. Grantové schémy s podporou EU na modernizáciu a zatraktívnenie stredísk cestovného ruchu;
4. Odškodnenie za výpadok tržieb počas mesiacov, keď naše prevádzky museli byť povinne zatvorené vo výške 30% výpadku tržieb.
Tlačová správa SAAKP
pri príležitosti Mimoriadneho valného zhromaždenia
10.9.2020 Nové Zámky
Nové obmedzenia spúšťajú boj o prežitie
Predstavitelia slovenských akvaparkov a kúpalísk hodnotia letnú sezónu aj vyhliadky na najbližšie obdobie.
Obavy z koronavírusu u klientov a s nimi spojený pokles návštevnosti bol citeľný už niekoľko týždňov pred kompletným zatvorením prevádzok 13. marca. Následné neskoré zverejnenie podmienok pre znovuotvorenie aquaparkov a kúpalísk znamenalo, že mnohé prevádzky privítali prvých návštevníkov so značným oneskorením. Akvaparky a kúpaliská zaznamenali počas troch mesiacov uzatvorenia skoro kompletný, a v júni, po znovuotvorení, 55 až 95%-ný prepad tržieb. „Táto strata je pri celoročných prevádzkach absolútne nedobehnuteľná. Vládne stimuly na udržanie zamestnanosti pritom niektoré prevádzky nemohli vôbec ani využiť ” informuje 2. viceprezident SAAKP Ľudovít Lebó.
Nástup sezóny bol veľmi hektický a trvalo pár týždňov kým sa návštevníci opäť vrátili, v čom nepomohlo ani nepriaznivé počasie.
„Celkovo, ak hodnotíme tri letné mesiace, členovia Slovenskej Asociácie Akvaparkov, Kúpalísk a Plavární (SAAKP) zaznamenali 30%-ný pokles tržieb a prepad návštevnosti až o 31%” dodáva prezident SAAKP Gábor Somogyi.
Aj napriek tomu, že sa kúpaliská snažili vytvoriť vhodné a bezpečné podmienky pre svojich návštevníkov, obavy z možnosti nákazy a predovšetkým straty, alebo zníženia príjmu boli u klientov citeľné počas celej sezóny.
“Zaznamenali sme výrazne nižší počet návštevníkov, pričom mierne rástol počet domácich a výrazne poklesol počet zahraničných hostí. Táto neistota a obavy sa ešte viac prehĺbili po vyhlásení ministra zdravotníctva MUDr. Mareka Krajčího 13. augusta o plánovaných obmedzeniach. V septembri zavedené obmedzenie počtu návštevníkov na 1000 bez ohľadu na veľkosť prevádzky znamenalo pre kúpaliská s veľkým ubytovacím zázemím to, že mnohí zákazníci, ktorí mali pobyty vopred zakúpené, sa kvôli dennému limitu do akvaparkov nedostali alebo ak aj áno, miestnym návštevníkom už priestor nezostal. Pri menších prevádzkach prišlo kvôli obave, že sa do areálu nedostanú, ešte menej návštevníkov ako obvykle. Počet návštevníkov bol častokrát ďaleko pod povoleným limitom a pod počtom návštevníkov z minulých rokov” uvádza Peter Kolenčík 1.viceprezident SAAKP.
Mnohé prevádzky rekreačného kúpeľníctva budú v nasledovných mesiacoch zvádzať boj o holé prežitie.
„Zimné prevádzkové náklady na jedného návštevníka sú totiž výrazne vyššie ako cez leto, preto je kľúčové, koľko návštevníkov dokážeme prilákať. Ak cez týždeň nedosiahneme potrebnú návštevnosť a cez víkendy a sviatky budeme kapacitne obmedzení, nemáme šancu ani na pokrytie našich primárnych nákladov. Nepremyslené a predčasné vyhlásenia vlády alebo predstaviteľov médií, ako aj výrazné zvýšenie minimálnej mzdy od 1. januára, môžu situáciu iba ďalej komplikovať ” dodáva Somogyi.
„Treba jednoznačne vyhlásiť, že cestovný ruch bez podpory Vlády SR bude mať na Slovensku veľmi vážne problémy. Situácia bude minimálne do budúceho leta určite kritická a finančné rezervy buď absentujú alebo nie sú postačujúce. Doteraz márne čakáme na vládny návrh kompenzácie za obdobie prvej vlny, počas ktorého sme boli povinne zatvorení, taktiež s nástupom nových obmedzení očakávame návrhy kompenzácií za straty príjmu a na udržanie zamestnanosti. Zavedenie nižšej sadzby DPH pre všetky služby v cestovnom ruchu vidíme ako jediné systémové riešenie, pričom rekreačné poukazy môžu pomôcť zabezpečiť aspoň pokrytie nákladov” zhodujú sa členovia prezídia SAAKP.
Keďže Vláda SR koná bohužiaľ veľmi pomaly a osobne pán premiér Igor Matovič sa k cestovnému ruchu stavia dosť lakonicky, budúcnosť rekreačného kúpeľníctva na Slovensku nevyzerá veľmi ružovo.
— — —
“NEPOKAZME SI TO!” – Žiadajú prevádzkovatelia akvaparkov a kúpalísk
Vláda pri plnení sloganu premiéra Igora Matoviča opäť zabúda na cestovný ruch! Nepokazíme si koniec letnej sezóny predčasnými vyjadreniami o plánovaných obmedzeniach?
Skončia letní dohodári z dôvodu predčasných obmedzení od 1.9 na úradoch práce?
17.8.2020 SAAKP (Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární)
Akvaparky a kúpaliská už dlhé roky patria medzi najlákavejšie turistické atrakcie na Slovensku. Neistota, oneskorené informácie o termíne a podmienkach pre reštart ako aj nepriazeň počasia, to sú faktory, ktoré sprevádzali štart letnej sezóny 2020 po znovuotvorení prevádzok rekreačného kúpeľníctva. Spokojnosť a dovolenkové obdobie vládnych činiteľov, výstupy z médií ako aj pár fotografií z plných turistických chodníkov, kúpalísk či akvaparkov počas TOP slnečných dní vytvárajú milný dojem, že cestovný ruch je opäť v plnej sile, dokonca výrazne prosperuje a prevádzkovatelia rekreačného kúpeľníctva ako aj iných odvetví cestovného ruchu dobehli straty spôsobené CORONA krízou.
„Každý prevádzkovateľ zodpovedne prijal protiepidemiologické opatrenia a robí maximum pre bezpečnosť svojich návštevníkov a pracovníkov“ – uvádza Peter Kolenčík, viceprezident SAAKP.
„Namiesto zvučných a nie úplne pravdivých informácií sa však skúsme bližšie pozrieť na fakty a súčasné problémy a namiesto predčasných, verejných vyhlásení zasadnime k odbornej a konštruktívnej debate medzi konzíliom odborníkov, zástupcami vlády a zástupcami rekreačného kúpeľníctva“ – uvádza Mgr. Gabriel Somogyi prezident SAAKP.
SAAKP už v minulosti predložila členom krízového štábu zoznam 100 odporúčaní pre bezpečnú prevádzku svojich zariadení s dôrazom na tzv. „dobré príklady“ zo susedných krajín a bezpečnosť klientov, taktiež v 6/2020 odprezentovala zoznam trinástich požiadaviek pre reštart a zachovanie konkurencieschopnosti rekreačného kúpeľníctva na Slovensku spolu s návrhom grantových schém.
Zatiaľ čo susedné krajiny bez váhania prijali opatrenia pre podporu domáceho cestovného ruchu:
– PL poskytlo pre rodiny s deťmi 500 PLN na každé dieťa v rodine do veku 18 rokov, ktoré je možné uplatniť na ubytovanie, alebo účasť na turistických podujatiach;
– AT poskytlo jednorazové finančné poukazy v hodnote 40 EUR na rodinu pre reštart viedenských reštaurácií;
– CZ vláda schválila zníženie DPH z 15% na 10% pri ubytovacích službách, vstupnom na kultúrne, športové podujatia, vstupné na športoviská a do sáun;
– HU vyčlenilo na podporu rekreačného kúpeľníctva 105 mld HUF.
Na Slovensku zostali požiadavky SAAKP bez reakcie kompetentných.
„Samozrejme uvedené kroky posilnili domáci turizmus v susedných krajinách, čo sa na Slovensku prejavilo predovšetkým výpadkom poľských návštevníkov“ dodáva Vladimír Moravčík, člen prezídia SAAKP.
Subjekty rekreačného kúpeľníctva boli uzatvorené v prvej fáze prijatých epidemiologických opatrení 13.3.2020 a znovuotvorené až v poslednej fáze tj. 3.6.2020. „Podmienky pre reštart akvaparkov a kúpalísk sme sa napriek výzvam, ktoré sme smerovali vládnym činiteľom a konzíliu odborníkov dozvedeli ani nie v 24 hodinovom predstihu, čo malo za následok, že väčšina subjektov otvorila svoje prevádzky až s dlhším oneskorením.
Pre kúpaliská a akvaparky je letná sezóna alfou a omegou pre dosiahnutie návštevnosti a tržieb, taktiež pre ďalší vývoj investícií a udržanie konkurencieschopnosti. Sme vďační, že Slováci sa rozhodli podporiť domácu ekonomiku, chovajú sa zodpovedne, dodržujú protiepidemiologické nariadenia a necestujú do potenciálne nebezpečných krajín. Napriek tomu výpadok tržieb spôsobený uzavretím prevádzok na skoro tri mesiace, nižšie tržby a návštevnosti počas letnej sezóny, to sú faktory, ktoré bude ťažké ustáť v mimosezónnom období, do ktorého čoskoro vstúpime“ dodáva Peter Kolenčík, viceprezident SAAKP.
„Za obdobie od 1.6. do 31.7.2020 slovenské akvaparky a kúpaliská dosahujú pokles návštevnosti o 35% a pokles tržieb o 38% v porovnaní s minulým rokom. Ak zoberieme do úvahy letnú sezónu, až na pár dní, keď bola návštevnosť vyššia vplyvom tropického počasia, nemôžeme absolútne hovoriť o spokojnosti” – dopĺňa Ľudovít Lebó, viceprezident SAAKP.
Letná sezóna ešte zďaleka neskončila a už nás médiá informujú o nových opatreniach od septembra spojených s druhou vlnou obmedzení bez ohľadu na fakt, že väčšina subjektov rekreačného kúpeľníctva nebola odškodnená ani za prvú vlnu, a to napriek verejnému prísľubu predsedu vlády, Igora Matoviča.
„Je v poriadku, že obmedzenia plánované od septembra sa dozvedáme v 18-dňovom predstihu, avšak podmienky pre znovuotvorenie prevádzok nám boli oznámené ani nie 24 hodín pred otvorením?“ – pýtajú sa zástupcovia SAAKP.
„Po zverejnení informácií ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zo dňa 13.8.2020 o plánovaných obmedzeniach od septembra registrujeme pokles rezervácií v hoteloch a zaznamenávame otázky predovšetkým z českých cestovných kancelárií k ďalšiemu fungovaniu akvaparkov na jeseň. Taktiež sú ohrozené zimné a silvestrovské rezervácie pobytov“ informuje Peter Gurčík, člen prezídia SAAKP.
„Ak nám konzílium odborníkov a zástupcovia vlády nariaďujú obmedzenia kapacity, žiadame, aby sme sa informácie nedozvedali z médií, ale aby sme boli prizývaní na konzultáciu, ako odborná platforma s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti rekreačného kúpeľníctva. Zároveň sa pýtame, keďže obmedzenie kapacity má výrazný vplyv na pokles tržieb a pokrytie prevádzkových nákladov, s akou kompenzáciou zo strany štátu máme počítať?“ – uzatvára Mgr. Gabriel Somogyi, prezident SAAKP.
— — —
18.6.2020
KORONAVÍRUS: ŠTÁT BUDE PREPLÁCAŤ REKREAČNÉ POUKAZY NA PODPORU CESTOVNÉHO RUCHU
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA AKVAPARKOV, KÚPALÍSK A PLAVÁRNÍ POŽADUJE POMOC PRI REŠTARTE REKREAČNÉHO KÚPEĽNÍCTVA
ODKAZ NA ČLÁNOK
Bešeňová – 18.júna 2020 – Zástupcovia najväčších slovenských akvaparkov, kúpalísk a plavární združení v Slovenskej asociácii akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) predstavili v Bešeňovej zoznam trinástich požiadaviek pre reštart a zachovanie konkurencieschopnosti slovenského rekreačného kúpeľníctva. S požiadavkami sa chcú obrátiť na zástupcov vlády.
Štátna pomoc subjektom prevádzkujúcim zariadenia rekreačného kúpeľníctva je podľa členov SAAKP nevyhnutná, pretože práve týchto zariadení sa kvôli najdlhšej dobe uzavretia dotkli preventívne opatrenia najviac. Predbežný výpadok ich tržieb sa za obdobie 13.3.-3.6.2020 pohybuje na úrovni minimálne 10 mil. eur. V snahe o systémový reštart rekreačného kúpeľníctva pripravili zástupcovia SAAKP komplexný návrh, ktorého súčasťou sú aj opatrenia pre zachovanie konkurencieschopnosti celého slovenského cestovného ruchu.
„Zariadenia, ktoré prevádzkujeme t.j. akvaparky, kúpaliská a plavárne, boli zahrnuté až do poslednej fázy uvoľňovania ekonomických opatrení. S tým je spojený výrazne vyšší výpadok tržieb v porovnaní s inými prevádzkami poskytujúcimi služby u ktorých k uvoľneniu došlo v predošlých fázach,“ uviedol prezident SAAKP Gabriel Somogyi.
S cieľom zmierniť dopady pandémie požadujú zástupcovia kompenzáciu nákladov pre COVID-19 v súvislosti s preventívnymi opatreniami a vyššími nákladmi na prevádzkovanie, kompenzáciu výpadku tržieb vo výške 30% z minuloročného obratu za obdobie od 13. marca do 3. júna ako aj odpustenie odvodov zamestnávateľa do konca roka 2020.
„Pevne veríme, že predstavitelia vlády dodržia verejný prísľub, ktorý dal pán premiér Igor Matovič a poskytnú kompenzáciu subjektom rekreačného kúpeľníctva a iným subjektom, ktoré boli uvoľnené v posledných fázach nakoľko dopad koronakrízy sa ich dotkol najvýraznejšie,“ uviedol viceprezident SAAKP Peter Kolenčík.
Medzi predstavenými požiadavkami nechýba zníženie DPH na 10% pre zakúpenie vstupného na kúpaliská a do akvaparkov, zníženie DPH na 10 % na všetky služby stravovania, dotačné programy pre zvýšenie technologického štandardu kúpalísk a modernizáciu a rozvoj akvaparkov a kúpalísk pre súkromný sektor, samosprávy a pre organizácie so 100% majetkovou účasťou samospráv. Takýto dotačný program pripravuje napríklad susedné Maďarsko, ktoré plánuje akvaparkom a kúpaliskám na tento cieľ poskytnúť 105 mld. HUF (cca 300 mil. Eur).
Zaujímavou novinkou je požiadavka zaviesť poukazy pre všetkých zamestnancov na rekreačné služby (akvaparky, masáže, zdravotné procedúry) – mimo rekreačných poukazov vo výške 100 EUR / zamestnanca (s platnosťou do konca roka 2020), a rovnako aj zaviesť poukazy pre seniorov nad 65 rokov na rekreačné služby (akvaparky, masáže, zdravotné procedúry) – mimo rekreačných poukazov vo výške 100 EUR.
Všetky navrhované opatrenia majú za cieľ zachovať a skvalitniť obľúbené a populárne vodné turistické atrakcie, ktoré patria medzi najpopulárnejšie na Slovensku. Tie čaká mimoriadne náročná sezóna, ktorú okrem samotnej koronakrízy poznačili aj komplikácie pri znovuotvorení a zavádzaní preventívnych opatrení. „Nakoľko sme sa podmienky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky k znovuotvoreniu prevádzok poskytujúcich rekreačné kúpeľníctvo dozvedeli ani nie v 24 hodinovom predstihu, veľká časť subjektov otvorila svoje prevádzky s výrazným oneskorením a nie 3.6. Veríme, že naši klienti vďaka opatreniam, ktoré sme prijali, podporia cestovný ruch a užijú si plnohodnotné služby slovenských akvaparkov, kúpalísk a plavární. Vzhľadom na nepriazeň počasia ako aj pomalší rozbeh sektoru služieb sa snažíme klientom ponúknuť cenovo zvýhodnené produkty. Minimálne do konca roka určite musíme počítať s nižšími príjmami. Napriek uvedeným faktom je aktuálna návštevnosť o 80% nižšia ako v minulom roku. Koronakríza a s ňou spojené obmedzenia v rozpočtoch slovenských rodín zásadne zmenili dovolenkové plány. Slováci majú záujem stráviť letnú dovolenku doma, akurát je potrebný impulz a dodatočná podpora cestovného ruchu zo strany štátu. Ak rekreačné kúpeľníctvo nepodporíme v letnej sezóne, veľa prevádzok sa dostane do existenčných problémov,“ uzavrel člen prezídia SAAKP Peter Gurčík.
Plné znenie požadovaných foriem pomoci pre reštart
a zachovanie konkurencieschopnosti slovenského rekreačného kúpeľníctva
Zachovanie konkurencieschopnosti slovenského cestovného ruchu
1. zníženie DPH na 10% pre zakúpenie vstupného na umelé alebo prírodné kúpaliská, akvaparky, využitie wellness centier a sáun, služieb masážneho centra;
2. zníženie DPH na 10 % na všetky služby stravovania;
3. zachovanie rekreačných poukazov min. do konca roku 2024, ich preplatenie štátom za rok 2020;
4. dotačné programy pre zvýšenie technologického štandardu kúpalísk ktoré sú najnavštevovanejšími atrakciami Slovenska; (moderné a vyspelé formy dezinfekcie, výmena potrubí, výmena technologických zariadení na modernejšie, s nižšou spotrebou a nákladmi prevádzkovania);
5. dotačné programy pre modernizáciu a rozvoj akvaparkov, kúpalísk a turistických atrakcií pre zvýšenie ich konkurencieschopnosti s možnosťou čerpania príspevkov pre súkromný sektor, samosprávy a pre organizácie so 100% majetkovou účasťou samospráv.
Zmiernenie dopadu pandémie COVID-19
6. kompenzácia nákladov pre COVID-19 preventívne opatrenia a úhrada vyšších nákladov prevádzkovania;
7. kompenzácia výpadku tržieb vo výške 30% z minuloročného obratu za obdobie od 13. marca do 3. júna – horná hranica 300.000 EUR na jeden subjekt;
8. odpustenie odvodov zamestnávateľa do konca roka 2020 nie len počas „prekážky v práci“ na všetkých zamestnancov v danej spoločnosti, ktorí boli v TPP od 01.03.2020;
9. pri zamestnávateľoch v cestovnom ruchu, ktorí udržali pracovné miesta bez prepúšťania umožniť odmeny pre zamestnancov bez odvodov (niečo ako „13. plat“) ktoré by boli vyplatené jednorazovo, napríklad v mesiaci december 2020 a dostať od štátu na každé udržané miesto v cestovnom ruchu 200 EUR (t.j. na všetkých zamestnancov, ktorí neboli prepustení v termíne 13.03. – 30.11.2020)
10. zaviesť poukazy pre všetkých zamestnancov na rekreačné služby (akvaparky, masáže, zdravotné procedúry) – mimo rekreačných poukazov vo výške 100 EUR / zamestnanca (s platnosťou do konca roka 2020), zvážiť predĺženie na rok 2021 v tej istej sume;
11. zaviesť poukazy pre seniorov nad 65 rokov na rekreačné služby (akvaparky, masáže, zdravotné procedúry) – mimo rekreačných poukazov vo výške 100 EUR / seniora (s platnosťou do konca roka 2020), zvážiť predĺženie na rok 2021 v tej istej sume;
Zlepšenie propagácie “Dovolenka na Slovensku”
12. vyššia podpora rekreačného kúpeľníctva doma a v zahraničí štátnymi inštitúciami (ministerstvá, SACR, KOCR, veľvyslanectvá, atď.);
13. podpora marketingovej a reklamnej činnosti SAAKP, spolufinancovanie jej reklamy a propagácie v zahraničí ako aj účasť na svetových výstavách cestovného ruchu cez dotačné programy alebo granty.
— — —
9.6. 2020
ASOCIÁCIA KÚPALÍSK: KTO INVESTUJE DO DOVOLENKY NA SLOVENSKU, INVESTUJE DO BUDÚCNOSTI NAŠEJ EKONOMIKY
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
8.6.2020
ASOCIÁCIA AKVAPARKOV, KÚPALÍSK A PLAVÁRNÍ OČAKÁVA MENEJ NÁVŠTEVNÍKOV AKO VLANI
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
3.6.2020
CESTOVNÝ RUCH DOSTÁVA ZELENÚ, OTVÁRAŤ SA BUDÚ AKVAPARKY. MAJITELIA SA ALE SŤAŽUJÚ NA NEDOSTATOK INFORMÁCIÍ O PODMIENKACH
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
2.6.2020
VÄČŠINA KÚPALÍSK NA SLOVENSKU SVOJE PREVÁDZKY V STREDU NEOTVORÍ
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
ASOCIÁCIA AKVAPARKOV, KÚPALÍSK A PLAVÁRNÍ POTREBUJE NIEKOĽKO DNÍ NA OTVORENIE A JASNÉ PODMIENKY
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
VÄČŠINA KÚPALÍSK SA CHYSTÁ NA LETO
ODKAZ NA ČLÁNOK
— — —
21.5.2020
AKVAPARKY, KÚPALISKÁ A PLAVÁRNE VYZÝVAJÚ VLÁDU, ABY ZAČALA KONAŤ
ODKAZ NA ČLÁNOK
